Za przepisy w piłce nożnej odpowiada Internationa Football Association Board, w skrócie IFAB lub bardziej przyziemnie Międzynarodowa Rada Piłkarska. Organizacja ta składa się z brytyjskich przedstawicieli związków piłkarskich oraz FIFA. Jej zadaniem jest raz w roku unowocześniać i upraszczać przepisy w piłce nożnej. Tyle w teorii w praktyce, niektóre przepisy przekraczają granice absurdu, a zdarzenia, których dotyczą są często niejednoznaczne lub trudne do stwierdzenia na boisku. Przykładem może tu być spalony, który jest chyba najbardziej znanym zjawiskiem na boisku i najtrudniejszym do stwierdzenia, nawet przez sędziów.
Gole z rzutu wolnego lub różnego
Z rzutu rożnego można zdobyć bramkę, zgadza się? Otóż nie do końca. Przepis mówi jasno, że bramka jest uznana, tylko wówczas wtedy, gdy jest zdobyta bezpośrednio z rzutu rożnego na stronie drużyny przeciwnej. Jeżeli gol będzie samobójczy, nie zostanie uznany, natomiast sędzia przyznaje rzut różnych drużynie przeciwnej. Tak samo jest z rzutem wolnym.
Rzuty karne
Jeżeli rozgrywane są serie rzutów karnych, które mają wyłonić zwycięską drużynę, na bramce nie musi koniecznie stać bramkarz. Każdy zawodnik uprawniony do wykonana serii rzutów karnych bowiem, może zastąpić bramkarza. Mało tego, obecnie bramkarz, stojąc na bramce, w momencie gdy drużyna przeciwna strzela rzut karny, może stać w bramce równie dobrze jedną nogą, wcale nie musi znajdować się cały w bramce.
Zmiana zawodnika
Nowe przepisy w piłce nożnej, mówią również o tym, w jakiś sposób zawodnik, który jest zmieniany, ma opuścić boisko. Obecnie musi jak najszybciej opuścić pole gry, w najbliższym dla niego miejscu. Nie może podbiec do zmieniającego go kolegi i zbić z nim piątki. Przepis ma na celu oszczędzenie czasu przy zmianie i uniknięcie tzw. kradzieży sekund.
Wznowienie gry po bramce
Dotychczas po bramce, bramkarz podawał piłkę do zawodnika poza polem bramkowym. Obecnie nie musi już tego robić, może podać dowolnemu zawodnikowi, którego wybierze.
Bez ręki, zawsze!
Obecnie każdy kontakt ręki z piłką jest niedozwolony i powoduje przerwanie gry. Sędzia nie będzie analizował, czy taki kontakt był celowy, czy też przypadkowy. Przepis mówi jasno, że KAŻDY kontakt ręki z piłką, przerywa grę. Mówiąc o ręce, mamy również na myśli ramię. Jeżeli zawodnik podczas próby strzelenia gola, pomagał sobie ramieniem, również sędzia może przerwać grę.
Metr od muru
Wszyscy atakujący piłkarze muszą znajdować się metr od muru drużyny broniącej, jeżeli ta, wystawi trzech lub więcej zawodników.
Sztab szkoleniowy
Teraz podczas gdy żółtą, czy nawet czerwoną kartką, może zostać ukarany, nie tylko piłkarz na boisku, ale również trener, czy inna osoba ze sztabu szkoleniowego. Jeżeli arbiter uzna, że przykładowo trener zachował się niewłaściwie, może mu pokazać czerwoną kartkę. Wciąż jednak są aktualne ostrzeżenia oraz odesłanie z murawy.
Kto wygra, decyduje, gdzie będzie grał
Dotychczas dzięki rzutowi monetą przed startem spotkania, sędzia przydzielał murawę jednej drużynie, a druga zaczynała mecz. Obecnie sytuacja będzie wyglądać inaczej. Drużyna, która wygra, decyduje, czy chce pierwsza wybrać połowę, czy też zacząć mecz.
Za uderzenie sędziego, przerwanie meczu
Jeżeli podczas spotkania piłka trafi sędziego, gra zostanie niezwłocznie przerwana. Mecz zostanie wznowiony dopiero wówczas po rzucie sędziowskim.
Równa seria rzutów karnych
Przepis ten może wydawać się absurdalny i ciężki do zrozumienia. Jeżeli jednak na koniec meczu przed serią rzutów karnych, okaże się, że jeden zespół ma więcej piłkarzy niż przeciwnik, to musi zredukować liczbę zawodników, tak aby drużyny były równe. A o wykluczeniu konkretnych zawodników, sędzia musi zostać poinformowany przez kapitana.
Bez poprawek w strzelaniu goli
Sytuacja wygląda następująco, piłkarz strzela, ale trafia w słupek, podbiega do piłki, aby poprawić swój błąd, a sędzia przerywa akcję dlaczego? Z prostego powodu, zgodnie z zasadami, nie może tego zrobić, rywale wówczas dostaną rzut wolny, a narwany zawodnik musi obejść się smakiem.