Czy stadion to miejsce dla rodziny? - 1 2024

Czy stadion to miejsce dla rodziny?

Piłka nożna to fascynujący sport, który przyciąga grono oddanych kibiców. Wiele dzieci, zarówno młodszych jak i starszych, chętnie ogląda razem z rodzicami rozgrywki w telewizji czy internecie, dopingując ulubionemu zespołowi. Jednak znacznie większe emocje budzi wizyta na prawdziwym stadionie. Pomimo tego, że dla wielu młodych kibiców to niesamowite przeżycie, jednak część rodziców zastanawia się, czy warto wybrać się z dziećmi na mecz. Przyjrzymy się różnym punktom widzenia.  

Stadiony piłkarskie zmieniają się dla rodzin

Warto rozpocząć od tego, że piłka nożna dynamicznie się zmienia w Polsce od wielu lat. Stadiony intensywnie inwestują w rozbudowę stadionów i dodatkowe zabezpieczenia. Coraz częściej można się także spotkać ze specjalnie wydzielanymi strefami dla rodzin. Takie sektory mają wiele udogodnień takich jak niższa cena biletów dla dzieci, pakiety małego kibica i wiele innych. Co najważniejsze – pozwalają na bezpieczne obejrzenie meczu na żywo oraz wspólne przeżywanie sportowych emocji. Obecnie podczas przebudowy stadionów piłkarskich w Polsce zwraca się uwagę na to, żeby takie strefy powstawały i były odpowiednio wydzielone od reszty. Rzecznik prasowy Górnika Zabrze, Jerzy Mucha, podkreśla, że rodzinne kibicowanie to nasza przyszłość. Jest wiele zalet, które płyną ze wspólnego dopingowania meczów piłki nożnej. Rodzice najczęściej obawiają się o bezpieczeństwo swoich dzieci i otaczający hałas. Na szczęście wraz z prowadzonymi modernizacjami, a także nowoczesnymi słuchawkami tłumiącymi dźwięk można zniwelować zarówno jeden, jak i drugi problem. 

Sposób na rozwinięcie pasji i zaangażowania u dzieci

Piłka nożna mocno zbliża – szczególnie zaangażowanego tatę z dziećmi. Mecz może być doskonałą okazją, żeby podzielić się swoją pasją, lepiej poznać i znaleźć czas na rozmowę. Przy okazji futbol uczy zasad fair play. Dziecko uczy się, że nie każde zagranie jest uczciwe i nie wszystko można tolerować przy zaciętej rywalizacji. Oglądanie gry na żywo bardzo wciąga i jest okazją do wspólnego przeżywania emocji. Młodzi kibice widzą, że przegrana jest częścią gry, a jednocześnie mogą obserwować uczciwe wygrywanie. Najczęściej to ojcowie z synami stają się zaangażowanymi kibicami i dzielą razem pasję do piłki nożnej, ale mama i córki także mogą dołączyć! Trening futbolu to doskonały sposób na wzmocnienie kondycji, ćwiczenie sprawności ruchowej i lepszą koordynację wzrokowo-ruchową. Dla niektórych piłka stanie się fascynującą przygodą na wiele lat i wspaniałym sportem drużynowym. Być może oglądane w dzieciństwie mecze z rodzicami będą początkiem późniejszej profesjonalnej kariery piłkarskiej. 

Wątpliwości rodziców

Warto dodać, że większość stadionów piłkarskich, które oferują specjalne strefy rodzinne, w których można kupić bilety już od 20 złotych za osobę. Niektóre kluby dysponują nawet tańszymi wejściami, a także posiadają szeroką gamę innych zniżek czy pakietów promocyjnych. Popularne stają się oferty, w których dzieci do lat 13 wchodzą na mecz za 1zł. Sektory rodzinne to przede wszystkim komfort oglądania spotkań oraz przyjazną atmosferę. Organizatorzy często troszczą się także o przygotowanie dodatkowych atrakcji dla najmłodszych. Coraz popularniejsze staje się malowanie buziek na stadionie, drobne upominki klubowe czy różne konkursy.

Dodatkowo nigdy nie brakuje uczenia sportowego dopingu z użyciem bębnów czy megafonów. Zdarza się, że na trybunach dla rodzin z dziećmi pojawia się maskotka klubowa czy nawet osobiście zawodnicy. Oczywiście warto przede wszystkim kierować się własnym rozsądkiem. Jeżeli dziecko nie lubi tłumu czy hałasu lepiej nie zabiegać go ze sobą na duży mecz. Zawsze warto przed wybraniem się na stadion porozmawiać o potrzebach najmłodszych, zapytać dziecka o zdanie i wtedy dopiero wspólnie podjąć decyzję. Zawsze warto także zadzwonić do punktu sprzedaży biletów lub udać się tam osobiście i zapytać się na stadionie o bezpieczeństwo na trybunach oraz dostosowanie do wymagań małych kibiców. To powinno rozwiać większość wątpliwości.